@chichini.mag
@nafashub.ir

گزارش برگزاری

اولین رویداد تصویرسازی

چـــی‌چـــی‌نــی‌

13 تا 15 اردیبهشت 1402
روستای گردشگری سقالکسار

#نفس با یک داستان شروع شد. داستان سفر به دل طبيعت برای الهام از خالقیت آن. هدف ما گفتن داستان هایی است که برای مردم معنایی فراهم می کند، داستان هایی که جهان اطراف ما را نمایان می کند، امید را می گستراند و مردم را به یکدیگر نزدیکتر می کند. دنیای امروز ما با قصه ها زیباتر می شود و موقعیتی منحصر به فرد برای توسعه پایدار شکل می دهد.

میزبانی «رویداد هنری چی چی نی» سبب افتخار سرای نوآوری های خالق نفس است. میزبانی این رویداد در روستای سبز سقالکسار، جایی میان کوه ها و شالیزارها یک فرصت بی نظیر برای ما است زیرا اولین بار در نوع خود شاید باشد که دامان طبیعت گیالن، میزبان هنرمندان کشور می شود.

همکاری ما با مجموعه های فرهنگی و دغدغه مند در کشور، درها را به روی ما برای میزبانی این رویداد باز کرد. گیالن در طول تاریخ، مرکزی برای رویش هنرمندان، فرهنگ ها و جنبش های متنوع بوده است. امروز، چشم انداز نفس شامل سه رکن اصلی است که با یاری هنرمندان و ذینفعان برآورده خواهد شد.

دغدغه اولیه

نفس، هنرمندی خالق و پرشوربود که در شهر شلوغی زندگی می کرد. همواره به دنبال الهام و ایده های جدید بود ولی با مشکالت زیست محیطی، آلودگی هوا، آب و خاک و افزایش پسماندها در شهر دست و پنجه نرم می کرد. نگران سلامتی و آینده خود بود و برای رهایی از این مسائل، تصمیم گرفت به روستا برود. در آرامش طبیعت روستا، زندگی آرامی پیدا کرد و با مردم محلی آشنا شد. آنها به نفس یاد دادند که مشکلات زیست محیطی در شهر فقط یک بخش کوچکی از چالش های بزرگتری هستند که برای زمین و حیات وحش تهدیدی بشمار می آیند.
حال نفس تصمیم گرفته که دوستانش را برای کمک به محیط زیست دعوت کند. با اعتقاد به تاثیربزرگ هنر در حل مسائل زیست محیطی، دوستان هنرمندش را به کمک خود دعوت کرد. چی‌چی‌نی، اولین کسی است که به نفس پیوست و همراهی او را در این مسیر خطرناک و جذاب، پذیرفت. با هم، آنها برای ایجاد تغییر در جهت بهبود و حفاظت از محیط زیست، یک رویداد هنری را طرح ریزی کردند. نفس و دوستانش به این باورند که با همکاری هنرمندان، می توانند نه تنهاپاسخگوی چالش های زیست محیطی باشند،بلکه به نحوی ازطریق هنر،تاثیر مثبتی برجامعه و محیط زیست خود بگذارند.

مـــــــرور
اجمالی

اولین رویداد هنری چی چی نی با شعار زیست‌بوم، ما، بوم نقاشی طی سه روز برگزاری در روستای سقالکسار به پایان رسید. نکات کلیدی این رویداد را دنبال کنید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید!

 1. یک چالش تا زمانی که به یک بحران تبدیل نشده است می تواند با حرکت های فرهنگی و اجتماعی مردم محور حل شود.زینب(المیرا) درویش، مدیر سرای نوآوری های خلاق نفس، در افتتاحیه این رویداد بیان نمود که هنرمند اولین جبهه آگاه سازی در نمایش و حل مسایل اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی را تشکیل می دهد. سرای نوآوری های خلاق نفس، به عنوان یک جریان مستقل و شکل گرفته از نگاه دغدغه مند هنرمندان، بخشی مسئولیت اجتماعی خود را پیگیری مسایل زیست محیطی و چالش های پیش روی زیست بوم گیلان می داند.
 2. معضل پسماند، یک معضل عجیب و غریبی است که کسی به سراغ آن نرفته است.مهران‌پوران از هنرمندان حاضر در این رویداد معتقد است که رویداد هنری چی چی نی نگاهی جدید درارتباط بارویدادهای تولید محور هنری ایجاد کرده است.
 3. متاسفانه پسماندهایی که در شهرها رها می شوند بسیار زیاد است و باید مردم را آگاه کرد که چه مشکلاتی در استان وجود دارد.مرضیه میثمی آزاد از دیگر هنرمندان حاضر در این رویداد است که همکاری های بین المللی در حوزه تولید محتوا و به صورت تخصصی
  انیمه دارد. به اعتقاد او، هنر باید بیانگر دغدغه ای جهانی باشد و زبانی مشترک بین افراد ایجاد کند.
 4. نکته ای که سرای نوآوری های خلاق نفس تاکید دارد و در این رویداد به آن توجه کرده، بحث توسعه پایدار است.” میکائیل پسندیده، مدیر توسعه سرای نوآوری های خلاق نفس، اعتقاد دارد که ظرفیت های متعددی که یک روستا دارد را باید تقویت کرد و مورد استفاده قرار داد و روستا فقط از یک بعد نگاه نشود. حضور هر هنرمند در این رویداد، آفرینش یک سفیر برای انتقال تجارب خوب از زیست پایدار در فضایی طبیعی همراه با دغدغه های اجتماعی-فرهنگی است.
 5. باید ابراز خرسندی کنیم از اینکه هنرمندان سراسر ایران، در گیلان زیبا، در این زیست بوم جمع شدند تا یکی از مسایل عمومی جامعه ما را از زبان هنر تصویر کنند.مجید رحمانی، معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، در بازدید از این رویداد بیان کردند که هرجا هنرمندان و نخبگان به کمک حل مسایل آمده اند موفقیت بیشتری در سطح عمومی ایجاد شده است.

شرکت کنندگان

• مرضیه میثمی آزاد
• زهرا اکبری
• لیلا دوست محمدی
• زهرا مصطفایی
• زینب باصری
• مهدی رمضان نژاد
• نعیمه افجه ای

• فاطمه جهانی
• معصومه فرخ
• میلاد پسندیده
• مهران محمد پوران
• سیدرضا احمدی
• علیرضا کرمی

• ساجده ستاری
• حوریه معمارجعفری
• سیده فاطمه خادمی
• زهرا کرم نژاد
• سمیه کشاورز
• فاطمه آزاد

محورهای اصلی رویداد

 • تغییر اقلیم و تأثیر آن بر جوامع محلی
 • از دست دادن تنوع زیستی و نیاز به تلاش های حفاظتی
 • مدیریت آلودگی و پسماند در مناطق شهری و روستایی
 • زندگی پایدار و انرژی‌های سازگار با محیط زیست
 • هنر به عنوان وسیله ای برای افزایش آگاهی و ترویج فعالیت های زیست محیطی
 • تلاقی فناوری و خلاقیت در حل مسایل زیست محیطی
 • رویکردهای مشارکتی برای رسیدگی به چالش های زیست محیطی
 • اهمیت مشارکت جامعه و اطلاع رسانی عمومی در ارتقاء آگاهی و اقدامات زیست محیطی.

جهان تناسب ها

#نفس جهان تناسب‌ها و محیط زیستی برای همه را می خواهد. ما خرسندیم که اهداف زیست محیطی را دنبال می‌کنیم تا اثرات زیست‌محیطی خود را به حداقل برسانیم. ما سخت در تلاش هستیم تا این اهداف را با تکیه بر علم پیاده کنیم. هم‌چنین متعهد به حفظ تنوع زیستی و حیات‌وحش و حفاظت از مادر طبیعت برای رسیدن به توسعه ای مطلوب در منطقه خود هستیم.

اقامتگاه بوم‌گردی کتام

اسـکان در دامـان روســتا

اقامتگاه بوم گردی کتام در روستای سقالکسار در نزدیکی شهر رشت، استان گیلان واقع شده است که در بافت روستایی قرار گرفته و به جاذبه های طبیعت گردی مثل دریاچه سقالکسار و شفت نزدیک است که گردشگران به راحتی می توانند از این مناطق زیبا دیدن نمایند.

بنای این خانه بومی بسیار زیبا و دلنشین به سبک خانه های روستایی شمال ساخته شده است که در محوطه آن حوض کوچکی که با گلدان هایی زیبا آراسته شده و همچنین برای استراحت و صرف میان وعده های سنتی و کلوچه های محلی میز و صندلی قرار دارد. این اقامتگاه مجهز به اینترنت نیز می باشد.

 

اقامتگاه سنتی کتام دارای 4 سوئیت مجزا می باشد که کف خواب هستند و هر سوئیت 8 نفر ظرفیت دارد که سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام  اختصاصی، تلویزیون و یخچال دارد، سیستم سرمایشی و گرمایشی اتاق ها اسپیلیت و شوفاژ است. آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می شود. این اقامتگاه به جاذبه های طبیعی مثل آبشار دودوزن، سدخاکی سقالکسار و قلعه رودخان نزدیک است و گردشگران به راحتی می توانند از این جاذبه ها دیدن نمایند.

روز اول رویداد

افـتتـاحـیه

بازدید از سد خاکی سقالکسار

روز اول رویداد
جلسه ایده پردازی

روز دوم
شروع تولید آثار

روز سوم رویداد
جـمع بندی طــرح ها

اختتامیه

نمونه آثار تولیدی

اثر سرکار خانم سمیه کشاورز

نمونه آثار تولیدی

اثر سرکار خانم نعیمه افجه ای 

نمونه آثار تولیدی

اثر جناب آقای علیرضا کرمی 

نمونه آثار تولیدی

اثر سرکار خانم زهرا مصطفایی

 

نمونه آثار تولیدی

اثر جناب آقای علیرضا اکبری

نمونه آثار تولیدی

اثر سرکار خانم مرضیه میثمی آزاد

نمونه آثار تولیدی

اثر جناب آقای سیدرضا احمدی

رویـــداد هــای هـــــــــنــــری
چــی چـــی نـــی
را دنبال کنید:

chichini.nafashub.ir

nafashub.ir                      @chichini.mag@

nafashub.ir

info@nafashub.ir

0048  143  903(98+)